59.099445, 27.656389
GPS: 59° 5' 58" N, 27° 39' 23" E
Agusalu soostik paikneb Eesti suurima Puhatu soostiku (570 km2) lõunaosas. Soo tekkis Ürg-Peipsi järve luidetevaheliste järvealade ning osaliselt ka mineraalmaa soostumisel.
Säilinud on ka mõned jäänukjärved. Agusalu sood on valdavalt rabad ja siirdesood, kuid ei puudu ka madalsood. Rabarind on veel väljakujunemata, samuti puuduvad laukad. Kuivsaare raba vastab suuresti nõmmraba kriteeriumitele. Sood vahelduvad siin kirde-edelasuunaliste liivseljandikega nn. kriivadega. Lagedaid väikerabasid piiravad sageli siirdesoolised alad või raskesti läbitavad väga märjad ubalehe-villpea õõtsiksood.
Soosaared ja seljandikud ilmestavad seda omanäolist soomaastikku. Soostiku lääneosas on need kitsad palu- ja nõmmemännikutega kaetud liivaseljandikud. Idaossa jäävad suuremad soosaared, millest Tuusna oli veel 1960. aastal asustatud. Mitmed väiksemad soosaared nagu Kasniku, Heinsoo ja Kuivasaare on kaetud põlis- ja loodusmetsadega. Luidetevaheline üleminek rabadeks on tavaliselt järsk, vaid kitsas kaskedest ja pajudest vöönd lahutab neid.
Loomastik on Agusalu soostikus suhteliselt arvukas ja liigirikas, kuid mida kaugemale soo enda arengus jõuab, seda vaesemaks ta jääb. Linnustiku koosseis sõltub palju naaberkooslustest. Esineb metsist, sookurge, tetre, metskiuru, metsvinti. Lagedamatelt aladelt leiame tikutaja, kiivitaja, sookiuru ja päris lagerabas elab rabapüü, põldpü, väikekoovitaja, mudatilder ja hallõgija. Rabasaarel elab kaljukotkas ja pesapaiga on siinsetes metsades endale leidnud merikotkas. Suurematest loomadest elavad siin metsseadja lageraba külastavad põdrad. Metsades liiguvad rebased, karud ja viimastel aastatel kogu Eestis arvukaks muutunud ilvesed ja hundid.
Taimestiku liigirikkus sõltub otseselt soostumise astmest. Nii on madalsoo tänu toitaineterikkusele liigirikas ja lopsakas. Madalsoo on tihti mätlik, kui nendele asuvad rabakooslused, siis on kujunemas juba siirdesoo. Soomaastiku teevad vaheldusrikkaks neid ümbritsevad metsad.
Eestis ainuke tegutsev vene-õigeusu nunnaklooster. Asub piirkonna kõrgeimal künkal, maalilisel Kuremäel.
Õigeusklike räägitud legendi järgi näinud kohalikud talupojad XVI sajandil siinsel mäel imepärast ilmutust ja leidnud hiljem iidse tamme jala...
Asukoht: Kohtla-Nõmme alev, Jaama tänav 100, Toila vald, Ida-Virumaa, 30503
Endisesse Kohtla kaevandusse on rajatud maa-alune muuseum.
Giidiga ekskursioonil saad näha, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ja milliseid masinaid ning tehnikat selleks kasutati.
Sõita saad maa-aluse rongiga ja ...
Asukoht: Peterburi mnt 2, Narva linn, Ida-Virumaa, 20308
Narva Linnus on Eesti vanimaid ja suurimaid linnuseid (ehit. 13.-17. saj.) moodustades Narva Jõe vastaskaldal asuva Ivangorodi kindlusega ainulaadse arhitektuuriansambli Põhja-Euroopas.
Külastajatele on avatud linnuse kolm tiiba...