Ajalugu
Esimesed märkmed Purtse mõisast pärinevad 1421. aastast.
Purtse kindluse rajas 1533. aastal parun Jakob von Taube. Kindluse eesmärk oli kaitsta peret idast ja põhjast saabuvate röövsalkade ja mereröövlite eest.
Purtse kindlus on keskaja kohta väga moderne ehitis, mida ehtisid elukorrusel olevad suured aknad ja magamistubades olevad toaletid. Purtse kindlus on arhitektuuriliselt üleminek keskaajalt renessansi ajastusse.
Purtse kindlusel on olnud erinevaid peremehi nii nagu ka erinevad sõjad on hoonet erinevalt laastanud. Enim kahju sai kindlus 1704. aastal Põhjasõjas.
1721. aastal ostis Purtse kindluse Otto Magnus von Stackelberg, kes oli siin peremeheks kuni esimese Eesti Vabariigini, mil toimus mõisastamine ning kõik mõisad said riigi omaks. Seejärel kasutati hoonet korterelamuna.
Hilisematel aegadel on majas olnud piimakamber, jääkelder, vangla, viljaladu aga ka loomalaut.
Purtse kindlus restaureeriti 1987-1990. Töid teostasid Virumaa Restauraatorid kuid ehitasid seda ennekõike kohalikud inimesed. 1991. aastal pälvis restaureeritud kindlus Eesti ilusaima ehitise tiitli.
Tänapäev
Täna pakub kindlus ekskursioone üksikisikutele kui ka turismigruppidele, kontserte, näitusi. Võimalik on läbi viia seminre, koolitusi, aga ka tähistada erinevaid sündmusi – juubeleid, pulmi jms.
Kindluse keldrikorrusel tegutseb alates 2014. aasta suvest a la carte kohvik/restoran, kus pakutakse modernse Eesti köögi roogasid. Eelistatud on kohalikku toorainet, nii kala, ulukiliha kui ka juurviljade näol. Näiteks on pakutava kalavaliku püüdnud kohalikud Purtse kalamehed siitsamast lähedal asuvast merest.
Gruppidele toitlustus ettetellimisel.
Olete oodatud meie juurde nii majaekskursiooniks, erinevaid sündmusi tähistama, koolitusi läbi viima aga ka keha kinnitamiseks.
Avatud: 1. juunist-31.augustini
E-N 11.00-20.00
R, L 11.00-21.00
P 11.00-18.00
Lisainfo:
Aerofotod: Rainer Süvirand