58.998611, 24.048889
GPS: 58° 59' 55" N, 24° 2' 56" E
23. augustil 1999 avati Läänemaal Risti raudteejaama lähedal mälestusmärk kõigile Lääne-Eestist küüditatutele. Läbi Risti jaama kui Läänemaa piiripunkti viidi Siberisse enamik läänlasi, aga ka Pärnumaa, praeguse Raplamaa, Hiiumaa ja Vormsi rahvast. Kokku küüditati siitkaudu ligi 3000 inimest, lisaks veel Läänemaalt arreteeritud.
Mälestusmärk “Raudteerööpad mäletavad…” on paigutatud Risti jaamast mõnikümmend meetrit Tallinna pool asuvale väikesele mahajäetud platvormile, mille paemüüri juures on Risti rahvas varemgi küüditamise mälestuseks küünlaid süüdanud. Platvormile viivad mõlemalt poolt kivitrepid. Paeplaatidest trepp-lava ehitatakse ka monumendi tagaküljele. Öösel valgustavad mälestusmärki diagonaalis kaks raudteeperrooni sisse paigaldatud proþektorit.
Mälestusmärk (autor Viljar Ansko) on valmistatud raudteerelssidest. Platvormi neljast nurgast tõusevad sujuva kaarega paralleelselt taevasse neli raudteerööbast, mida ühendab 2,5 m enne tippu relssidest topeltrist 5x5 m. Konstruktsiooni kaal on üle 3,5 tonni.
Raudteerööbastest monument toetub neljale betoonalusele a´ 1x1x1 m, mille väljaulatuv poolemeetrise kõrgusega osa on ümbritsetud paekivist müüritisega. Kuna platvormi katva 40-aastase murukamara alt tuli välja ilus munakivisillutis, sai loobutud esialgsest vundamendikavandist, et munakivikate ansamblis mõjule jääks. Nüüd laskub paekivimüüritis treppidena mälestusmärgi keskme suunas, kus asub kaheksast paeplaadist ümbritsetud väljast kaheksanurkne, seest ümmargune lillepeenar verevate lilledega (võib olla ka kibuvitsapõõsas või kadakas). Variandina võib keskmeõnaruses põleda ka elav tuli.
Mälestusmärgi neljas nurgas on paemüüritises mustad marmortahvlid a´ 30x60 cm neljas keeles tekstiga:
LÄÄNE-EESTIST KÜÜDITATUTE MÄLESTUSEKS
IN MEMORY OF THE DEPORTED PERSONS FROM WEST ESTONIA
ZUM ANDENKEN AN DEN VERSCHLEPPTEN AUS WESTESTLAND
В ПАМЯТЬ ВЫСЕЛЕННЫМ ИЗ ЗАПАДНОЙ ЭСТОНИЙ .
Platvormi esikülje paemüürile on kinnitatud 10 millimeetri paksusest lehtrauast väljalõigatud 30 cm kõrgused numbrid: 1941 – 1949 .
Risti jaamas asuva Lääne-Eestist küüditatute mälestusmärgi kõrgus on platvormilt ca 11 m, raudtee tasapinnalt ligi 13 m. Monument on igast küljest sümmeetriline ja harmooniliste proportsioonidega. Mälestusmärk on hästi vaadatav nii tulevikus loodetavasti taas käimahakkavatelt reisirongidelt kui ka Risti-Haapsalu maanteelt.
Peale lähimineviku massirepressioonide meenutamise jääb raudteerööbastest rist ühtlasi ka Risti raudteealeviku ajaloo ja oleviku sümboliks.
Asub Noarootsi ja Nõva valdade piiril Peraküla lähedal. Allikajärve äärde viib Perakülast munakivitee, mis rajati enne I Maailmasõda. Järv on looduskaitse all. Järve äärde on välja ehitatud lõkkekohad. Peraküla Allikajärv on mitteavalik veekogu, mi...
Asukoht: Dirhami küla / Derhamn, Noarootsi vald, Läänemaa
Dirhami piirkond oli eestirootslaste kauaaegne asustusala kuni 1944. aastani. Dirhami kala- ja kaubasadam on enamasti talvelgi jäävaba. Dirhamist on võimalik sõita Osmussaarele, mis on klibune 4,69 m2 suurune saar. Saart läbib Balti klint kõrgusega 6 m....
Asukoht: Promenaadi 1, Haapsalu linn, Läänemaa, 90502
Mereäärsele Promenaadile 1898. aastal rajatud puitpitsiline Kuursaal on ainsana Eestis säilinud algkujul ning töötab endiselt suverestoranina.
Kuursaalid olid pea kõigis suvituslinnades, kuid Haapsalu oma muudab ainulaadseks see, et ta on ainus a...