2020. aasta 28. novembril avas SA Pärnu Muuseum 15. sajandil rajatud keskaegsete linnakindlustuste nurgatornis ehk Punases tornis innovatiivse külastuskeskuse.
Väärika hoone ajalugu on kirju: keskajal vangi- ja kaitsetornina ehitatud hoone on aja jooksul kasutuses olnud nii laohoone, kui ka linnaarhiivina. Kohalikud mäletavad seda ka kui mitmete kultuuriasutuste peatuspaika.
Täies mahus võeti Punane torn aga kasutusele alles nüüd. Varem suletud torni endisest kaitsekorrusest ja tänasest pööningukorrusest on saanud uudne ringpanoraamkino, spetsiaalselt mille jaoks loodi 10-minutiline Pärnu ajalugu tutvustav animafilm „Armutu ja armulik ajalugu. Punases tornis läbi 15 000 aasta“. Filmi keskmes on vaataja asukohast avanev vaade jääajast tänapäevani. Näeme linna asukohas toimunud geograafilisi muutusi ja linna arengut ning satume ka märgiliste või põnevate ajalooliste sündmuste keskele. Kogu senise ajaloo grandioosset üldistust (ühe minutiga üle 1000 aasta) on hea vaadata väikese seltskonnaga, sest kinosaal mahutab korraga kuni 10 külastajat.
Torni esimesel ehk vastuvõtukorrusel võimalik tutvuda Punase torniga sellisena nagu ta oli vahetult pärast ehitamist ehk 15. sajandi alguses. Korrus kõrgemal tutvustame keskaegset Liivimaa väikelinna Uus-Pärnut sajand hilisemana - 16. sajandi keskpaiga seisuga.
Torni sisenemiseks on vaja piletit, mis võimaldab Punases tornis viibida korraga kuni 30 minutit. Pilet sisaldab ka ringpanoraamkino seanssi. Et korraga saab tornis viibida vaid piiratud arv külastajaid, soovitame kindlustada endale koht ja osta pilet eelmüügist.
*Kui eelmüügis sobivat kuupäeva ja aega ei leidu, kirjutage meile punanetorn@pernau.ee.
Tähelepanu! Keskaegse torni arhitektuur seab olulisi piiranguid ligipääsetavusele. Soovitame olla enne piletiostmist veendunud, et kitsad ja järsud trepid ning kõrged lävepakud Punase torni külastamisele takistuseks ei saaks.
Torni sisehoovis eksponeerime sel suvel näitust, mis tutvustab Pärnu territooriumil toimunud arheoloogilisi kaevamisi.
Näitus on tasuta ning avatud uudistamiseks siis, kui torni väravad on lahti.
Torni ja/või selle sisehoovi on võimalik rentida ka erinevate ürituste tarbeks.
Asukoht: Pärnu mnt. 10, Tori alevik, Tori vald, Pärnumaa, 86801
Tori kohanime on esmamainitud 1535. aastal. Juba siis oli olemas Tori mõis (Turgell, Torgelhoff, Gut Torgel ehk Turgel), mis oli Pärnu komtuurkonna tähtsaimatest mõisatest.
Tori Hobusekasvandus alustas tegevust 1856. aastal, eesmärgi...
Asukoht: Lavassaare, Ülejõe 1, Pärnu linn, Pärnumaa, 87001
Muuseumi fondis on üle 80 ühiku erinevat veeremit, sealhulgas 5 auruvedurit ning rida tehnilisi seadmeid. Enamus neist paikneb välisekspositsioonis. Üks auruvedur ja vagun on eksponeeritud Pärnus endise raudteejaama asukohas südalinnas. Töötavad vedurid...
Asukoht: Uulu küla, Häädemeeste vald, Pärnumaa, 86502
Pärnumaal looduskaunis kohas keset iidset männimetsa asuvad Viisnurga Puhkemajad on ideaalne koht nii puhkuseks kui ka meeldejäävate ürituse korraldamiseks.
Viisnurga Puhkemajade nime all peitub kunagine 1975. aastal ehitatud Viisnurga Suusavabri...