Põltsamaa linnuse ehitamist alustati juba 1272. aastal, nelinurkse ringmüüri kuju on säilinud 14. sajandist. Linnus on elanud üle nii hiilgeaegu kui ka arvukaid rüüsteretki.
Kõige rohkem kannatasid Põltsamaa elanikud aga Liivimaa Kuninga Magnuse ajal, kes oli endale residentsiks valinud Põltsamaa (Oberpahlen) ja valitses siin 1570-1578.
Ka linnus sai sajandite vältel kõvasti kannatada ja 1770ndatel ehitati vana konvendihoone asemele kaunis rokokoostiilis loss.
1941. aastal hävinud unikaalse lossi varemeid pole tänaseni suudetud täielikult konserveerida. Siiski on loss Põltsamaa piirkonna tõmbekeskuseks, lossihoovis asuvad Põltsamaa Muuseum ja Turismiinfopunkt, Veinikelder ühes väikese toidumuuseumiga, galerii pART, Lossi Restoran, Käsiteokoda, Põltsamaa Käsitööseltsi Värkstuba, Eesti Pressimuuseum ning EELK Põltsamaa Niguliste Kirik.
Lossihoov on mitmete vabaõhuürituste toimumispaigaks.
* Põltsamaa Muuseum - Lossi 1B - Aavatud: 15.mai-15.sept. E-P: 10-18 ja 16.sept.-14.mai E-L: 10-16
1997. aastal avatud ja lossihoovis tegutsev Põltsamaa Muuseum on suurim piirkonna aja- ja kultuuriloo koguja ning tutvustaja. Muuseumi tulmeraamatusse on registreeritud üle 4000 eseme, raamatu ja dokumendi. Teist samapalju on fotosid. Muuseumis tegutseb ka turismiinfo punkt.
* Põltsamaa Veinikelder - avatud: E-P: 10-19
Põltsamaa Felix on vanim puuvilja- ja marjaveinide tootja Eestis. Veinide valmistamisega tehti algust 1920. aastal ja Esimese Vabariigi lõpuks tunti ja hinnati neid jooke kõrgelt nii kodumaal kui ka piiri taga.
Põltsamaa lossi veinikelder on kujunenud aastatega suurimaks Põltsamaa linna turismimagnetiks. Võimalus veine kohapeal proovida ja osta, meelitab siia üha rohkem külastajaid.
* Käsiteokoda E-R: 10-17
2009. aastast tegutseb Põltsamaa lossihoovis Käsiteokoda, kus meistrite Katre Arula ja Kersti Poogi käe all on võimalik proovida mitmesuguseid õmblus-, kudumis-, tikkimis-, punumis- ja muid töid. Ettetellimisel on võimalik osaleda meistriklassides. Lisaks võõrustab Käsiteokoda sageli mitmesuguseid käsitööteemalisi näitusi. Käsiteokoja poest leiab aga mitmete Eesti käsitöömeistrite poolt valmistatud ainulaadseid meeneid ja kingitusi.
* Põltsamaa Niguliste Kirik EELK E-R: 10-17
Põltsamaa kirik rajati 1632-1633 vanadele ehtistele. Seetõttu erineb meie kirik kõigist teistest pühakodadest. Kiriku ehitamine praegusel kujul sai teoks 1735-1762 a. Siin töötas õpetajana A.W.Hupel. Põltsamaa kirik hävis koos lossiga II maailmasõjas. Tänu ettevõtliku kirikuõpetaja Herbert Kuurme ja Põltsamaa kihelkonna inimeste ühistele jõupingutustele ehitati kirik taas üles. Kiriku sisustus toodi suletud Tartu Ülikooli ja Viljandi Jaani Kirikutest.
www.poltsamaakogudus.ee
* Kunstigalerii pART E-R: 10-17
Lossi konvendihoone pööningul paikneb 200m2 suurune kunstigalerii, mis võõrustab iga kuu uusi näitusi. Oma töödega on siin astunud üles Tiit Pääsuke, Jaan Luik, Sülli Reet Vaino, Jüri Kask, Peeter Allik, Mario Prencipe (Portugal), Uwe Schloen (Saksamaa) ja paljud teised huvitavad kunstnikud. Lisaks galeriile tegutseb lossihoovis ka Põltsamaa Kunstikool ja kunstiseltsi pood.
* Pressimuuseum E-P: 10-18
2009. aastal rajatud Eesti Pressimuuseum on võtnud eesmärgiks erilisse valgusesse tõsta ühte olulist sündmust Põltsamaa piirkonna ajaloos. 1766. aastal rajas Peter Ernst Wilde Põltsamaa külje alla Kuningamäele eratrükikoja ja hakkas siin välja andma esimest eestikeelset ajakirjandusväljaannet "Lühhike Öppetus". Pressimuuseum on eramuuseum, mis tutvustab Eesti ajakirjanduse ajalugu.
www.pressimuuseum.ee