Rannarootsi Muuseum asub Vanasadamas rannarootslaste ”pealinnas” Haapsalus – umbes pooleteise tunni autosõidu kaugusel Tallinnast.
Muuseumi kolm maja sisaldavad näitusteruume, raamatukogu, konverentsiruumi, paadiehituskuuri ja kolme külalistetuba.
Skandinaavlastel oli kontakte Baltimaadega juba enne Kristuse sündi. Varakeskajal saabusid rootsi kolonisaatorid tollase Eestimaa rannikule ja saarestikule. Vanimad jäljed rootslaste asustusest Eestis on rohkem kui tuhat aastat vanad.
Tänu privileegidele ja isoleeritusele säilis rootsi talupoegade seas rootsi keel ja kultuur. Kahe maailmasõja vahel olid rootslased üks ametlikke Eesti rahvusvähemusi omakeelse haridussüsteemi ja oma poliitilise parteiga. Teise maailmasõja jooksul asus enamik rannarootslastest – u. 8000 inimest – Rootsi ning Nõukogude okupatsiooni ajal oli rannarootslastel sisuliselt võimatu oma kultuuri säilitada.
Rannarootsi Muuseum jutustab eestirootslaste ajaloost ja kultuurist.
Muuseumi püsinäitusel saab ülevaate rannarootslaste ajaloost, igal aastal on kaks teemakohast näitust.
Raamatukogus võib leida enamiku eestirootslaste kohta kirjutatust. Konverentsiruum mahutab 25 inimest.
Muuseumi paadiehituskuuris on valminud replicad vanadest puitpaatidest, millega huvilistel on võimalik Haapsalu lahel lõbusõite teha.
Igal aastal toimub temaatilisi kalapäevi kus suitsetatakse värsket kala.
20 meetrit tikitud ajalugu. ”Rannavaiba” valmistasid muuseumi sõbrad – ”neljapäevanaised”. Tikitud pildid jutustavad rannarootslaste ajaloost.
01.05 - 31.08 T - L 10-18
01.09 - 30.04 T - L 11-16
P - E : suletud