Turismiettevõtted | Vaatamisväärsused Eestis | Kaardiotsing | Artiklid |
Kuidas ohutult jääl liikuda02.jaanuar 2013
Läbi jää vajunud inimeste päästmisel sooritatud "kangelastegudest“ tehakse enamus eneseohutust eirates ehk teisti öelduna ennast ohtu seades. Kangelastegudeks saab neid nimetada sellepärast, et lõppesid seekord õnnelikult. 100 % ohutust päästmisel pole olemas.
Eskimotel on kõnekäänd: ‘’Jääle minnes oska "lugeda" jääd’’. Jää tugevust saab hinnata nii teoreetiliselt, visuaalselt kui praktiliselt.
Teoreetiliselt me teame, et kui ikka 2 nädalat olnud õhutemperatuur -27 C siis see jää peaks olema piisavalt tugev. Kuid tugev milleks? Kas jala üle jõe jalutamiseks, jõe ületamiseks ATV’ga ja autoga või koguni jääralliks? Visuaalselt (vaatlemise teel) oskavad jää olukorda hinnata inimesed, kes sellega igapäevaselt kokku puutuvad. Võimalik on seda teha värvuse järgi, kuid kogenematule inimesele annab see sama täpse tulemuse, kui näiteks kilomeetri kaugusel lagedal väljal kihutava auto kiiruse kindlakstegemine silma järgi. Tulemus võib olla vägagi kõikuv.
Praktiline jää hindamine tähendab sisuliselt jää paksuse mõõtmist. See on eelmiste meetoditega võrreldes täpseim, kuid nõuab abivahendi (näiteks jääpuuri) kasutamist. Teadmiseks niipalju, et inimest kannab "terve" jää, mille paksus on 7 cm, kuid arvestama peab siinjuures seda, et kevadine ja sügisene 7 cm paksune jää ei pruugi inimest kanda ja seetõttu soovitavad põhjamaade vetelpäästjad minna jääle, mille paksus on vähemalt 10 cm. "Terve" jää tähendab seda, et jää on ilma pragude, lõhede ja lahvandusteta (väljanägemiselt ühtlane ja sile). Pikipragu vähendab jää tugevust ligi 25 % ja ristipragu ligi 40%.
Samas ei anna ka jää mõõtmine 100 % teadmist jää olukorrast. Põhjuseid on siin mitmeid.
Ole eriti tähelepanelik järgnevates kohtades:
* kohad, kus kasvavad kõrkjad;
Traagiliselt lõppenud veeõnnetuste üheks põhjuseks on see, et matkama või kalale minnes ei arvesta inimesed läbi jää vajumise võimalusega. (Samas, kui paljud meist mõtlevad hommikul autoga tööle sõites, et võivad sattuda avariisse). Kuna sellise variandiga arvestamine tundub mõistusele justkui veidi vastuvõtmatuna, ei tehta ka võimaliku õnnetuse puhul kiireks reageerimiseks erilisi ettevalmistusi. Samas saab vahel mõne lihtsa võttega muuta jäätunud veekogudel liikumine enda jaoks palju turvalisemaks. Mõningad soovitused talvel veekogudel liikumiseks:
* Ära kanna võimalusel kummikuid, sest neid ei saa sa vette kukkudes jalast ära. Samuti on nendega raske jääaugust välja ronida. Jääle minnes võib alati kasu olla vilest, mobiiltelefonist ja umbes 20 meetri pikkusest nöörijupist. Vile kostub inimese häälest palju kaugemale ning selle puhumisel kulub hüüdmisest palju vähem energiat. Mobiiltelefoni kasutamist pole vaja ehk kellelegi õpetada ning nöör võib olla abiks nii kellegi jääaugust väljatõmbamisel, transpordil kui ka ajutise varjualuse ehitamisel.
Tegutsemine läbi jää vajumisel Isegi kui te olete hoolikalt tutvunud ilmastiku ja jääoludega ning teil on suurepärane varustus, võite te läbi jää vajuda. Mida teha, kui tunnete, et jää enam ei kanna?
I. Esimene reegel, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Ajage käed laiali ja kallutage ennast tahapoole, et käte ja kehaga pidurdada ning peatada oma vajumine vette. Veest väljaronimisel peaks järgima mõningaid olulisi punkte:
* Pööra ennast näoga tuldud suunda (tulles jää teid seal ju ometi kandis). Viimane soovitus võib tunduda ebaolulisena, kuid pea kaudu antakse ära suur hulk soojust ning märg pea kiirendab oluliselt külmetumist ja alajahtumist. Jääle saades rooma või rulli ennast tuldud teed tagasi, sest seal on jää kandevõime juba kontrollitud. Nüüd jääb vaid tuulevarjulises kohas riided vahetada (kui need muidugi kaasas on) ja ruttu kusagile sooja. Ära häbenege astuda sisse lähimasse majja või peatada autot, et abi saada. Kui te olete juba hüpotermias st mahajahtunud, teie kehatemperatuur on langenud alla normi siis peab meeles pidama, et ülessoojendamine peab toimuma vastupidiselt külmumisele st. seest väljapoole. Tuleb hingata sooja õhku ja juua (ainult teadvusel inimesele tohib juua anda) sooja, kuid mitte soojemat kui + 40 kraadist vett. Kui inimese tüvetemperatuur hakkab tõusma, siis soojenevad ka jäsemed. Ellujäämise seisukohalt on jäsemed ebaolulised. Külmunud inimest ei tohi asjatult tõsta ega liigutada. Need põhjustavad valu ja jäsemete suurtest veresoontest liigutamise tagajärjel liikuma hakanud veri või põhjustada südame külmašoki. Hüpotermias inimene tuleb isoleerida maapinnast ja väliskeskkonnast (kõige parem oleks ta pakkida tekkidesse ja termolinadesse nagu titt). Põhjamaa pojad kasutavad inimese ülessoojendamiseks teisi inimesi - külmunud inimene pannakse paljalt ühe või kahe palja inimese vahele tekkide alla. Häbil pole siin kohta - ellu jääda on kõige tähtsam!!!
Kuidas abistada teist inimest? Pidage meeles, et eneseohutus on kõige tähtsam. Parem on siiski üks hukkunu kui kaks hukkunut! Päästmine ei ole kangelastegude tegemise koht. Siin mängib suurt rolli ka südametunnistus. Enamus päästjatest (ma pean siin silmas professionaalseid päästjaid) süüdistavad ennast hiljem, kui nad ei suutnud kedagi päästa. Kuid reegel number üks on see, et päästja PEAB ise ellu jääma. Ühte ja õiget valemit on raske anda, sest iga situatsioon on erinev ning tihti tuleb lihtsalt improviseerida. Läbi jää vajunud inimest päästes:
* hinda olukorda - mis on juhtunud, mis on õnnetuse põhjus; Läbi jää vajudes peate arvestama, et + 4 C vees (jääalune vesi Eesti oludes) kaotab keskealine meesterahvas teadvuse kuni 10 minuti jooksul, lapsed ja vanurid veidi varem ning naised veidi hiljem. Üks põhjus, miks eestlasi upub aastas sama palju kui soomlasi, rootslasi, norralasi ja taanlasi kokku on see, et neile õpetatakse juba algklassidest peale kuidas käituta õieti veekogudel, ennetada veeõnnetusi ning aidata ennast ja teisi. Otsi Eesti kaardiltKaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Otsi turismiettevõtteidSulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
|