Turismiettevõtted | Vaatamisväärsused Eestis | Kaardiotsing | Artiklid |
Kõik, mida sa pead teadma äikesest26.juuli 2012
Kuna ilmajaam lubab lähipäevadeks vihma ja välku, toome ajakirja Naised vahendusel teieni Energiakeskuse teadus- ja arendusjuhi Aare Baumeri soovitused, kuidas äikese ajal käituda ning mida silmas pidada. Äike ehk pikne on elektriline atmosfäärinähtus, mis ilmneb välkude ja müristamisena. Äikesega kaasnevad sageli tugevad tuuleiilid ja tihe vihm. Kõue ehk müristamise põhjustab välgusähvatusele järgnev lööklaine, mis tekib välgu kuumuse mõjul plahvatuslikult paisuvast õhust ja magnetväljast. Müristavat häält tekitab ka välgukanalis tekkiv paukgaas.
Piksehirmu puhul on tegu inimese ühe iidsema hirmuga, mistõttu on ka piksejumal olnud pea kõigis panteonides üks vägevamaid jumalaid (Põhjala Thor, Kreeka Zeus jt), keda tuli ohvritega lepitada, kuna tema vastu, kui ta otsustas kurjustada, ei saanud mingi väega. Samas oli välk see, mis ürginimese tuld kasutama õpetas.
Mida kaugemal välku lööb, seda pikem on välgu ja müristamise vaheline aeg (ühele kilomeetrile vastab kolm sekundit). Seega kui tahate teada, kui kaugel äike on, lugege aeglaselt numbreid alates välgusähvatusest kuni müristamiseni. Mis välk tegelikult on?
Teadusmaailmas arvati, et välk on lihtsalt suur säde, ja seda enam tegelikult ei uuritud. Alles mõned aastad tagasi selgus, et välgul on omadus, millest keegi midagi ei teadnud – sellega kaasneb röntgenkiirgus. Sellest lähtuvalt tehtud teaduslik uurimus näitab, et välk tekib tegelikult kosmiliste osakeste mõjul. See on hulga keerulisem protsess, kui seni arvati.
Miks peab kartma kõrgeid kohti? Kuidas äikesega käituda?
Majas tuleks korgid ja juhtmed kindlasti välja võtta ja elektriseadmed välja lülitada, kui elada maal või teistest eemal. Välk ei pea kahju tekitamiseks isegi otse postidesse või traatidesse lööma – kui see lööb ka eemale maasse, on tegemist tugeva elektromagnetilise impulsiga (tuhendeid volte), mis võib redutseeruda nt telefonitraatidesse. See on nagu generaator. Kui telefoniliin on 200 m pikk ja selle otsas on elektroonika, siis sellest piisab, et seadmed lõplikult rivist välja lüüa. Nii et hoiduda võiks ka telefoniga rääkimisest.
Autos on äikese ajal täiesti turvaline, see on metallist ja sinna elektriväli sisse ei tungi. Seda võiks tinglikult nimetada Faraday puuriks, kuhu sisse asetatud kehadele välised energiaväljad ei mõju. Nii et põhimõtteliselt võid nt ehitada endale õue traatpuuri, maandada selle ära ja istuda äikesega seal sees – midagi ei juhtu. Loomulikult pead aga olema metallist isoleeritud. Laevaga on sama lugu nagu autoga. Paadiga on veepinnal aga väga ohtlik viibida.
Lennukiga on samuti ohutu. Äikesepilves lennates võib sageli juhtuda, et kui lennuk teeb viraaži (keerab küljele kallutades), läheb välk ühest tiivaotsast sisse ja tuleb teisest välja. Sel hetkel voolavad lennukist läbi sajad tuhanded amprid, aga kui kõik elektriühendused on korralikud ja kusagil sädet ei teki, ei juhtu mitte midagi. Reisijad ei saa isegi aru, et lennuk välguga pihta sai.
Väljas sõltub palju sellest, kus viibida. Nagu öeldud, hakkab igast kõrgemast kohast äikeseilmaga kerkima ioonkanal. Kui oled parajasti põllul, kus samal ruutkilomeetril pole ühtki sinust kõrgemat asja, hakkab kanal kerkima sinu enda peast. Nii et seisma ja ootamata jääda ei ole tark tegu isegi siis, kui sul on kummikud jalas. Välgu tekkides on pinge nii suur, et on ka täiesti ükskõik, kas sa seisad, jooksed või kõnnid. Eemale peaks hoidma ka kõigist kõrgetest puudest, eriti ohtlikud on lehtpuud (tammed) nende suure veesisalduse tõttu.
Aare Baumeri ehmatav kogemus
“Suhtusin isegi äikesepilve kogu aeg üsna rahulikult, kuni ükskord paar aastat tagasi Kassaris puhates juhtus selline lugu. Mul oli juhuslikult kaasas elektrivälja mõõtja ja kord äikesepilve all mööda Kassarist Sääretirpi viivat seljandikku kõndides mõtlesin, et mõõdaks pinge ära. Oli selline rahulik pilv, mis niisama üle läheb, ei müristanud ega midagi. Tõstsin käe üles (olen 1.80 pikk, käsi üleval u 2.50) ja minu käe ülemises otsas mõõtis masin 3200 volti. Tegin ainult “Ohoh!” ja läksin vaikselt ära. Nii et rehaga pole mõtet taeva pole vehkima minna ka siis, kui lihtsalt tume pilv pea kohal.” Vees on äikesega väga ohtlik. Kui välk lööb vette, on vesi kogu selle ulatuses takisti. Inimene selle sees on oluliselt väiksema takistusega, nii et vool jookseb temast otse läbi hoolimata sellest, kas ta seisab vaid jalgupidi vees või ujub.
• Üks piksekärgatus toodab õhku ligi poolteist tonni põllumajanduslikult kasulikke lämmastikuühendeid. Mis juhtub välgust tabatud inimesega?
Äikesenoolest tabatul on tüüpilistel juhtudel rohked verevalumid ja põletushaavad. Tihti seiskub selle tagajärjel ka süda. Otsi Eesti kaardiltKaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Otsi turismiettevõtteidSulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
|