Esialgu lennutasid droone peamiselt fotograafid ja videooperaatorid, kuid droonide kättesaadavuse ja võrdlemisi soodsa hinna tõttu liitub selle põneva hobiga iga päev uusi huvilisi. Värsked drooniomanikud soovivad saada põnevat lennutamiskogemust ja jäädvustada kõrgustest ka aerofotosid ning videoid.
Internetist leiab palju teemakohaseid lehekülgi ja Facebookis on loodud grupid nagu „Multirootorid ja droonid” ning „Drooniklubi”, kus jagatakse aktiivselt nõuandeid, värsket materjali ning tutvustatakse uustulnukatele Eestis kehtivaid droonilennutamise reegleid.
Enne drooni lennutamist tutvu reeglitega, et teaksid kus on vaja Eestis droonile lennuluba taotleda ja kuidas.
Lennuloa hankimine ja reeglid mehitamata õhusõiduki jaoks võivad uuele huvilisele tunduda esmapilgul üksjagu keerulised, aga korra läbi tehes saab asi ruttu selgeks ning edaspidi võtab iga taotluse saatmine aega vaid mõne minuti.
Kus ja kui kõrgele tohib drooni lennutada?
Eestis tohib droon lennuloata tõusta maa- või veepinnast kuni 152 m kõrgusele (500 jalga), välja arvatud kontrollaladel ja keelualadel. Võimalik on lennutada seda ka kõrgemale, kuid sellisel juhul on alati vaja Lennuameti eriluba. Lennukõrguse piirang kehtib kõikjal Eestis, mitte ainult lennuväljade läheduses. Kui lennutate drooni mainitud piirist kõrgemale, siis võib tekkida oht kokkupõrkeks helikopterite, paraplaanide või lennukitega. Niiviisi võivad ohtu sattuda inimelud.
Mis on kontrollalad?
Kontrollalad ehk kontrollitav õhuruum ei tähenda seda, et selles ei tohi droone lennutada – tohib küll, kuid selleks on iga kord vaja lennuluba. Loata lennutamine on kontrollalal keelatud. Näiteks saab tuua lennujaamad – Tallinna lennujaama tõttu on kogu Tallinn ja seda ümbritsevad vallad määratud kontrollitavaks õhuruumiks. Peale selle on kontrollala Tartus ja selle ümbruses, Pärnus ja Pärnumaal, Kärdlas, Kuressaares, Ämaris, Keilas, Paldiskis, Tapal ja Rakveres.
Täpse ülevaate kontrollitavast õhuruumist leiate näiteks lennuluba.ee ja drooniluba.ee lehelt, kus on üleval kontrollaladega Eesti kaart.
Mis on lennuluba?
Kontrollaladel on igaks lennuks tarvis hankida lennuluba. Lennuloa taotlus tuleb teha vähemalt 3 päeva enne plaanitavat lendu. Kui lennutada soovitakse kõrgemal kui 152 meetrit, tuleb luba taotleda vähemalt 7 tööpäeva enne lennutamist. Taotluses peavad olema isiku- ja kontaktandmed, kaart, millel on märgitud plaanitud lennuala koos kõrguse ja koordinaatidega.
Taotlemiseks minge lehele lennuluba.ee või drooniluba.ee – need on kõige lihtsamad ja mugavamad lennuloa taotlemise viisid.
Kui lennutamine lükkub edasi näiteks halva ilma tõttu, siis saab sama taotluse kuupäevi muuta hilisemaks, teatades sellest vähemalt ühe tööpäeva ette.
Mis saab edasi, kui lennuluba on olemas?
Kui Lennuamet on loa kinnitanud, saadetakse teile e-kiri. Jõudes lennuloa taotlusel märgitud sihtkohta, peate helistama lennuliiklusteenindusse – juhend saadetakse teie e-posti aadressile. Salvestage number oma telefoni, sest helistama peab alati – nii enne drooni õhkutõusmist kui ka lendamise lõpetamisel. Olge telefonil kättesaadav kogu drooni lennutamise aja, kuna piirkonda võib sattuda ootamatult näiteks kopter või mõni muu õhusõiduk, millest teid kohe teavitatakse. Lennuliiklusteenindusse helistamata jätmine võrdub loata lennutamisega.
Vahel harva juhtub, et lennuluba ei väljastata ning enamasti on peamiseks põhjuseks liiga hilja esitatud taotlus või lennupiirkonnas näiteks suurürituse toimumine. Loa taotlemisel on oluline, et lennujuhid teaksid, mis õhutsoonis toimub ning saaksid vajadusel lennutajaga ühendust võtta.
Mis on lennukeelu ala?
Lennukeelu ala on lennuväljad ja nende lähiümbrus, Matsalu ja Vilsandi rahvuspark, mille alla kuulub ka Kiipsaare tuletorn Saaremaal, lisaks Venemaaga piirnevad alad, vanglad ja sõjaväelised objektid.
Kas ma saan lennuloa hankida kohe?
Selleks, et saada õigus lennulubade hankimiseks, tuleb Lennuametile saata digiallkirjaga taotlus mehitamata õhusõiduki käitamiseks. Lennundusseaduse põhjal tuleb tasuda taotluse läbivaatamise eest riigilõiv, mille suurus on 45 eurot.
Lennuamet väljastab ühekordse loa, mis kehtib maksimaalselt üks aasta. Lisainfot leiate Lennuameti kodulehelt ecaa.ee (alajaotusest: mehitamata õhusõidukite käitamine).
Pärast seda, kui lennuamet väljastab ühekordse loa, on selle alusel drooni lennutamiseks kontrollalas vaja igaks lennuks lennuluba. Lend mittekontrollitavas õhuruumis ülalpool 152 meetrit maa- või veepinnast tuleb samuti lennuametiga kooskõlastada, kuna sellega tagatakse lennuruumi turvalisus.
Kooskõlastuskohustuseta ala "TSOON 9"
Alates 6. juulist 2016 on Tallinna lähialasse loodud ala Tsoon 9, kus on võimalik mehitamata õhusõidukeid käitada ilma Lennuameti ja vastutava lennuliiklusteenindusüksuse kooskõlastuseta. Lennuameti ühekordse loa olemasolu alas mehitamata õhusõiduki käitamiseks on endiselt kohustuslik.
Kooskõlastuskohustuseta ala TSOON 9 info ja kaardi leiad siit.
TSOON 9 piirangud ja tingimused:
-
Lubatud lennukõrgus kuni 60m.
-
Lubatud lennukaugus kuni 250m. ja lennutajal peab olema alati otsenähtavus drooniga
-
Ühekordse loa saamiseks peab käima Lennuameti infotunnil
Tsoon 9 on kaardil tähistatud sinise alaga. Sinise ala keskel olev punane triip tähistab lennukoridori. Sellel alal drooniga õhku tõusmiseks on jätkuvalt kohustuslik taotleda lennuluba iga kord.
Loe lähemalt Lennuameti uudisest.
Mida veel tuleks drooni lennutades silmas pidada?
Suhtuge drooni lennutamisse vastutustundlikult. Arvestage ohuga, et droon võib kaotada juhitavuse ja alla kukkuda ning tekitada kellelegi tõsiseid vigastusi. Ärge lennutage seda inimeste kohal ega läheduses. Kui lennutamise kogemust on veel vähe, siis tehke oma esimesed lennud asulatest väljaspool. Püüdke leida sobiv koht, näiteks põld.
Ohutut lennutamist soovib
aerofotograaf Rainer Süvirand
Aerofotode tellimine: puhkuseestis.ee/aerofotod