Kas on väga hirmus?
Esimest korda põgenema minnes on üsna loomulik, et inimest tabab ärevus ja isegi kerge hirm. Ei ole ju teada, mis konkreetselt juhtuma hakkab. Samal ajal piinab ka põnevustunne, sest pildid, reklaam ja tubade kirjeldused ettevõtte veebilehel on vägagi närvikõdi tekitavad. Mängude temaatika on kõike muud kui tavaline, nimelt saab põgeneda vanglast (Prison Break), päästa pantvangiks võetud tütre (Taken), kogeda jubedusi tapamajas (Slaughter House) või pageda mõistatuslikust laboratooriumist (The Secret Lab).
Escape Roomi juhataja Rauno Herik rahustab, et liigselt karta pole siiski tarvis. „Alguses pelgasin isegi, et mõni asi võib kellegi jaoks liiga hirmus olla, aga tegelikult ei olegi probleeme olnud,“ sõnab mees. Vaid ühel inimesel olevat tekkinud klaustrofoobiahoog, aga tema oligi väga tõsine klaustrofoobik, kellel on ükskõik millises kitsas ruumis ebamugav. „Samuti alla 12-aastased lapsed võiksid igaks juhuks viibida mängides lapsevanema järelvalve all,“ lisab Rauno.
Tõeline 60 minuti väljakutse
Põgenemismänge pakkuvaid ettevõtteid juba turul jagub, kuid soovides tõeliselt head väljakutset, tasubki külastada justnimelt Escape Roomi tube. Veendusime selles ka ise, sest veetsime põgenemistoas nimega Taken ühe vägagi intensiivse ja unustamatu tunni.
Mängu eesmärk on iseenesest lihtne – ole nutikas, otsi vihjeid, lahenda ülesandeid, ära kaota selget pead ja tule kõhedast toast välja 60 minuti jooksul. Aga reaalselt seda täide viia pole sugugi kerge. Selgub, et kõige keerukamast toast suudab põgeneda vaid 10% mängijatest.
Juhataja Rauno räägib, et tubade sisu on saladus. Isegi mängude reklaamid on tehtud nii, et tubasid üldse näha ei oleks. „Nõnda satub inimene täiesti teise tegevuspaika, millest tal ei olnud enne aimugi. Pilt rikuks ju üllatusmomendi ära,“ selgitab Rauno. Tõepoolest, isiklikke asju me põgenemistuppa kaasa võtta ei saa, seega foto tegemise võimalus kõrvaldatakse. Tuleb välja, et kahte tuppa sisenetakse hoopiski kinniseotud silmadega.
„Tehke head meeskonnatööd ja kuulake üksteist,“ andis mängujuht enne ukse avamist meile kaasa viimase soovituse. Tema jälgib põgenejate pingutusi läbi kaamera ja kui viimased päris ummikusse jooksevad, siis annab soovi korral raadiosaatja kaudu vihjeid. Enne tuppa sisenemist oli meie seltskond lõbus ja naerusuine, kuid samal hetkel, kui uks selja taga sulgus, algas tõsine tegutsemine, mis jätkus lõpuni välja. Meie pagemiskatse kahjuks ei õnnestunud, kuid kogemus jäi kauaks kummitama.
Põgenemistoas on oluline säilitada hea keskendumisvõime, kuid väikese ärevuse vastu ei saa. Kerge peataolek tabas ühel või teisel viisil meid kõiki, ühtäkki tundusid ka lihtsad asjad küllaltki keerukad. Samas süstis iga väikene lahendus ja edasiminek meisse uue adrenaliinidoosi. Meie tuba oli täidetud „punaste heeringatega“, mis on Rauno sõnul segadusse ajavad faktorid. „Kui näiteks leiad mingi tühise eseme ja oled veendunud, et see on mingi vihje osa, siis kulutad asjatult oma väärtuslikku aega,“ märgib mees. Mis seal salata, nende õnge on tõesti lihtne minna.
Eri vanusegrupid lähenevad asjale erinevalt
Rauno kirjeldab, et väga põnev on jälgida, kuidas erinevas vanuses inimesed põgenemistoas käituvad. „Laste tähelepanu kipub kergesti hajuma, sest põgenemistubades on nii palju huvitavat vaadata ja katsuda, et toas viibimise eesmärk või sootuks ununeda,“ räägib mees ja lisab, et spetsiaalselt lastele mõeldud tube neil veel ei ole, kuid on juba lähitulevikus plaanis teha.
Keskealistel ja vanematel inimestel on aga tekkinud õpitud abitus ning nad loobuvad pingutusest kergemini kui nooremad. Ette tuleb ka koomilisi olukordi. „Olen näinud, kuidas mingit ülesannet lahendades võetakse seljast särk, et seda abivahendina kasutada, kuigi selleks on ette nähtud hoopis mingi muu asi,“ selgitab Herik. Eesmärgini võib nõnda küll jõuda, kuid ekstreemseid võtteid enamasti siiski tarvis ei ole. Kõik on nutikuse, loogika ja hea meeskonnatööga lahendatav.
Korraga mahub Escape Roomi isegi kuni 50 inimest. „Näiteks saab teha nii, et pool seltskonnast on tubades mängimas ja teine pool veedab aega kohviku poole peal muljeid jagades,“ selgitab Herik. Võimalik on tellida toitlustust. „Meie tegevusulatus on lai, tuleb vaid küsida ja tuleme kliendi soovidele vastu,“ kinnitab Rauno.
Tulge ja pange oma nutikus ning julgus proovile Tallinnas Escape Roomis!
Kati Aasov
www.theescaperoom.ee