Rännumehe reisisoovitused vol7 - kuhu ning kuidas Eestis rändama minna
08.juuni 2015
Surfiparadiis
Kel ei õnnestunud saada pruuniks teiseks juuniks, on võimalik viga parandada Hiiumaa romantilistel ja inimtühjadel rannajoontel.
Hiiumaa põhjakülje rannad on rännumees Marko Kalduri soovitusel mõnusad paigad, kus saab nii korralikke rannamatkasid-jalutuskäike ette võtta kui teistest segamatult päikese käes peesitada.
Tahkuna poolsaare ida- ja põhjarannad on pikad ning liivased. Tõrvanina kandis leidub arvukalt laagripaikasid, kus puhata või suisa ööbidagi.
Tahkuna militaarrajatiste lähedased põhjapoolsed rannajooned aga isegi südasuvel tihti inimestest lagedad. Luidja rand on kujunenud üheks rannapuhkuse nautijate meelispaigaks Hiiumaal, samas kui sellest vaid veidi lääne pool laiuvad Palli, Kalurikoja ja Hirmuste rannad pigem rahulikumaks jäävad.
Kõpu poolsaare tipus Ristna nina lähistel asub ka Surfiparadiis, kus Eesti ühed kõrgemad lained ranna poole tuiskavad.
Vvaid kilomeetri jagu surfajatest lõuna poole jäävad taaskord inimtühjad peenikese kiviklibuga lahesopid.
Poolsaare teisel küljel Kalestes leiab lahesopikeste ääres alati mõnusa päikesevõtukoha, laagriplatsid pakuvad võimaluse pikemalt kauneid randasid nautima jääda.
Hiiumaa põhja- ja läänepoolsetel randadel ei pea päikest vaid liival vedeledes nahale püüdma - seda saab teha ka ühelt rannalt teisele matkates, vahepeal laagriplatsidel peatudes ja samas ööbides. Ning on vähe kaunimaid vaatepilte kui päikeseloojant Hiiumaa randadel - veripunane ketas silmapiiril merre vajumas, kuldkollane valgus rannajoont ning kaldapealseid männimetsasid värvimas, öö hakul mere vaibuv kohin ja tuletornide veiklev valgus öös liikujaid juhatamas.
Ilmataatki on tavaliselt Hiiumaa randadel viibijate vastu armuline - meretuul kannab vihmapilved kiiresti mandrile ning sellal kui mujal Eestis ladistab, saab Hiiumaal nautida pilvitut taevavõlvi.