Turismiettevõtted | Vaatamisväärsused Eestis | Kaardiotsing | Artiklid |
Mida peaks teadama enne päikeseprillide ostmist03.juuli 2014
UV-kiired jõuavad meie silmani kas otseste kiirtena või perifeerse kiirgusena. Silma sattunud UVA ja UVB-kiired neelduvad silma sarvkestas, sidekestas ja silmaläätses ning põhiliselt nendes silma osades avalduvad ka UV-kiirguse kahjulikud mõjud. Silma põhjani jõuab UVA ja UVB-kiirgust tänu eespool olevates keskkondades neeldumisele vaid vastavalt 1% ja 2%, kuid varast maakula degeneratsiooni seostatakse samuti UV-kiirte kahjuliku mõjuga. Sarvkestale külgedelt langevad kiired võivad tekitada silma sidekesta kahjustust pterüügiumi ning läätsetuuma kaed.
Soetada tasub vaid 100%-liselt UV kiirguse eest kaitsvad päikeseprillid. Kui UV-kaitse puudub, siis tasub päikeseprillid pigem ostmata jätta. Kaitseta tumedate klaasidega prillide puhul satub silma oluliselt rohkem UV-kiirgust, sest tumeda klaasi taga on pupill suur ning silma loomulik kaitse ehk pupilli ahenemine ereda valguse mõjul, silma kaitsta ei saa. Eriti ohtlik on selliste päikeseprillide ostmine lastele. Laste silmalääts on veel täiesti läbipaistev ja suure pupilliga, seetõttu tuleb osta neile korralikud UV-kaitsega päikeseprillid, abiks on ka noka- või laiema äärega mütsid.
Optikakauplusest ostes ja usaldades tuntuid kaubamärke võib klient kindel olla, et prilliklaasidel on olemas 100%-line kaitse UVA ning UVB kiirte eest, prilliläätsed on kvaliteetsed ning ei tekita vaadates moonutusi.
Milliseid päikeseprille valida?
Parimat kaitset pakuvad päikeseprillid, mis kumerduvad ümber näo, järgides inimese anatoomilist näo kumerust. Eelkõige leiab kumera klaasiga päikeseprille sportlike päikeseprillide valmistajate kollektsioonidest, kuid ka paljudelt teistelt tuntud brändidelt. Veel tuleks tähelepanu pöörata sellele, et prillid on ees mugavad, klaasitoon tundub silmale hea ning raamid vastavad kandja isikupärale.
Päikeseprilliklaasidel on 5 tumeduskategooriat. Mida väiksem number, seda rohkem valgust laseb klaas läbi. Kõige universaalsemad on 3. kategooria tumedusastmega prilliklaasid, kuna need on piisavalt tumedad ereda päikese korral. 4. kategooria on kõige tumedam klaas ja sellega on keelatud autot juhtida. Eestis kasutamiseks sobivad kõige paremini 2.või 3.kategooria päikeseprillid. Kuna Eestil on ka pikk merepiir ja palju veekogusid, siis tasub võimalusel eelistada polaroidkattega päikeseprille.
Klaaside toon tasuks valida selline, mis enda silmale meeldib ja vaadata on mugav. Levinuimad on hall, pruun ning roheline toon. Halli värvi klaasid vähendavad eredust, kuid ei moonuta värve. Pruuni ja rohelist värvi klaasid tõstavad kontrastsust, samas moonutavad veidi värve. Päikeseprillide ostmisel oleks ideaalne neid proovida ka päikese käes, mitte ainult siseruumides. Üks hinnatumaid päikeseprilliklaaside katteid on polaroidkate, mis blokeerib siledatelt pindadelt vastupeegelduva valguse. Selliste klaasidega prillid on asendamatud merel ja autoroolis. Parimatel päikeseprillidel on lisaks veel ka peegeldusvastane kate klaasi siseküljel - see ei lase klaaside taha sattunud valgusel silma peegelduda. Prillikandjate päikeseprillid
Prillikandjad saavad tellida endale optilised päikeseprillid, isetumenevad prilliklaasid või kanda kontaktläätsesid ja tavalisi päikeseprille.
Optilistel päikeseprillidel on teatud piirangud - valida ei saa maskitüüpi ega väga kumeraid raame. Kindlasti tasub optikapoe töötaja abiga valida enda tugevustega vastavalt parim lahendus just päikeseprillide valikust, sest nii on kaitset pakkuv pind suurem. Norman-Optika töötajad oskavad kindlasti personaalselt abiks olla.
Isetumenevad prilliläätsed tumenevad välitingimustes vastavalt UV-kiirgusele parajalt tumedaks ning siseruumides muutuvad taas tagasi heledaks. Üldiselt isetumenevad prilliläätsed ei toimi autoroolis, kuid on ka lahendusena välja töötatud prilliläätsed, mis tumenevad ka autos kuni 50%.
Otsi Eesti kaardiltKaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Otsi turismiettevõtteidSulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
|