Tallinna vanalinnas, Pagari tänav 1 hoone keldris asus Nõukogude okupatsiooni ajal üks kurikuulsamaid ja kardetuimaid eeluurimisvanglaid.
Seni avalikkusele suletuks jäänud endised KGB vangikongid on alates juulist 2017 külastamiseks avatud.
Pagari tänav 1 hoonest sai alates 1940. aasta oktoobrist õuduste maja, kus ülekuulatavaid (riigitegelasi, haritlasi jne) peksti ja piinati ning saadeti siis tribunali alla, mis mõistis nad surma või pikaks ajaks vangilaagrisse, kus ootas enamasti piinarikas surm.
1941. aastal rajati hoone keldrisse sisevangla kongid, mis on jäänud tänini kommunistliku terrori võrdkujuks. Vanglat kasutati küll vaid 1950. aastateni, kuid seal toimunu elab senini inimeste mälestustes. Seni avalikkusele suletuks jäänud vanglat tuntakse Pagari kongide nime all.
Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga. Kongid on konserveeritud ning külastajatele avatud säilinud kujul.
Asukoht: Nurme tee 3, Pringi küla, Viimsi vald, Harjumaa, 74011
Rannarahva muuseum asub põlises Pringi rannakülas Viimsis. Siin, hubases vanas koolimajas, kus muuseum on endale kodu leidnud, lastakse välja paista maa, mere ja inimese kohtumise harmoonial, siin hoitakse alles lihtsuse võlu. Siin, Viimsi poolsaarel on...
Adamson-Eric (1902-1968) oli silmapaistev kultuuritegelane ja loominguline isiksus eesti kunstis. Eelkõige pühendus ta maalimisele, aga tegeles ka peaaegu kõigi tarbekunstiharudega. Adamson-Ericu isikupärast maali-ja tarbekunstiloomingut iseloomustab el...