Turismiettevõtted | Vaatamisväärsused Eestis | Kaardiotsing | Artiklid |
Mida tuleks teada droonide lennutamisest?01.jaanuar 2018
Lummavad aerofotod ja videod on pikka aega olnud paljude unistuseks. Kui aastaid tagasi oli ainus võimalus aerofotode tegemiseks helikopteri rentimine, siis nüüdisajal on üha rohkem populaarsust kogumas droonid.
Esialgu lennutasid droone peamiselt fotograafid ja videooperaatorid, kuid droonide kättesaadavuse ja võrdlemisi soodsa hinna tõttu liitub selle põneva hobiga iga päev uusi huvilisi. Värsked drooniomanikud soovivad saada põnevat lennutamiskogemust ja jäädvustada kõrgustest ka aerofotosid ning videoid. Enne drooni lennutamist tutvu reeglitega, et teaksid kus on vaja Eestis droonile lennuluba taotleda ja kuidas.
Lennuloa hankimine ja reeglid mehitamata õhusõiduki jaoks võivad uuele huvilisele tunduda esmapilgul üksjagu keerulised, aga korra läbi tehes saab asi ruttu selgeks ning edaspidi võtab iga taotluse saatmine aega vaid mõne minuti.
Kus ja kui kõrgele tohib drooni lennutada?
Mis on kontrollalad?
Mis on lennuluba?
Mis saab edasi, kui lennuluba on olemas? Kui Lennuamet on loa kinnitanud, saadetakse teile e-kiri. Jõudes lennuloa taotlusel märgitud sihtkohta, peate helistama lennuliiklusteenindusse – juhend saadetakse teie e-posti aadressile. Salvestage number oma telefoni, sest helistama peab alati – nii enne drooni õhkutõusmist kui ka lendamise lõpetamisel. Olge telefonil kättesaadav kogu drooni lennutamise aja, kuna piirkonda võib sattuda ootamatult näiteks kopter või mõni muu õhusõiduk, millest teid kohe teavitatakse. Lennuliiklusteenindusse helistamata jätmine võrdub loata lennutamisega.
Vahel harva juhtub, et lennuluba ei väljastata ning enamasti on peamiseks põhjuseks liiga hilja esitatud taotlus või lennupiirkonnas näiteks suurürituse toimumine. Loa taotlemisel on oluline, et lennujuhid teaksid, mis õhutsoonis toimub ning saaksid vajadusel lennutajaga ühendust võtta.
Mis on lennukeelu ala?
Kas ma saan lennuloa hankida kohe?
Lennuamet väljastab ühekordse loa, mis kehtib maksimaalselt üks aasta. Lisainfot leiate Lennuameti kodulehelt ecaa.ee (alajaotusest: mehitamata õhusõidukite käitamine).
Pärast seda, kui lennuamet väljastab ühekordse loa, on selle alusel drooni lennutamiseks kontrollalas vaja igaks lennuks lennuluba. Lend mittekontrollitavas õhuruumis ülalpool 152 meetrit maa- või veepinnast tuleb samuti lennuametiga kooskõlastada, kuna sellega tagatakse lennuruumi turvalisus.
Kooskõlastuskohustuseta ala "TSOON 9"
Kooskõlastuskohustuseta ala TSOON 9 info ja kaardi leiad siit. TSOON9 piirangud ja tingimused:
Tsoon 9 on kaardil tähistatud sinise alaga. Sinise ala keskel olev punane triip tähistab lennukoridori. Sellel alal drooniga õhku tõusmiseks on jätkuvalt kohustuslik taotleda lennuluba iga kord.
Loe lähemalt Lennuameti uudisest.
Mida veel tuleks drooni lennutades silmas pidada?
Ohutut lennutamist soovib
aerofotograaf Rainer Süvirand Aerofotode tellimine: puhkuseestis.ee/aerofotod Otsi Eesti kaardiltKaardiotsing võimaldab leida endale sobiva turismiobjekti ka pakutavate teenuste järgi.
Otsi turismiettevõtteidSulle huvipakkuva teenuse leidmiseks vali otsingufiltrist sobiv valdkond ja piirkond või kasuta märksõnaotsingut.
|